بنر راهکارها مساجد و مصلی

سیستم صوتی مساجد :(Mosque)

نیایش یکی از مهمترین نیازهای معنوی بشر محسوب می گردد و برآوردن آن نیازمند مکانی مشخص و دور از جهان مادیست. به وجود آمدن نیایشگاه در شهرها  نشان از اهمیت و توجه ویژه جوامع بشری در طول تاریخ به این نیاز برجسته دارد. در این میان اسلام نیز به عنوان دینی جامع که تمام نیازهای بشری را مدنظر دارد از دیگر ادیان مستثنی نیست و مسجد را به عنوان مهمترین مرکز اجتماعی و عبادی مسلمانان مطرح می کند.

 مساجد و اماکن مذهبی به علت ریشه های دینی مردم کشورمان از اهمیت بالایی برخودار است. به همین دلیل سیستم صوتی مناسب، نقش ویژه ای در برنامه های دایر در اماکن مذهبی ایفا می نماید. کاربری مساجد واماکن مذهبی شامل پخش اذان و اقامه نماز در مساجد، سخنرانی، مداحی و برگزاری برنامه های مذهبی می باشد.

برای انتخاب سیستم صوتی مساجد به چه نکاتی باید توجه شود؟

 1. صدای یکنواخت: یک مسجد از فضاهایی چون صحن (ورودی مسجد)، ایوان (فضای بیرونی مساجد)، شبستان، گنبد، مناره و محراب تشکیل شده است. در هنگام پخش اذان می بایست صدای موذن بصورت یکنواخت و با حجم مناسب در تمامی قسمت های مسجد شنیده شود.

 2. انتخاب تجهیرات کارآمد یکی دیگر از موارد مهم برای دستیابی به سیستم صوتی مناسب می باشد:
 •  بلندگو(اسپیکر):
  انتخاب بلندگوی مناسب برای سیستم صوتی مساجد از نکات بسیار مهم است. با توجه به ارتفاع زیاد و فضای گنبدی شکل  مساجد می ­بایست از بلندگوهای متناسب بهره گرفت. بلندگوهای ستونی برای جلوگیری از بازتاب صدا بهترین گزینه برای مساجد هستند. البته به غیر از نوع بلندگو توجه به کیفیت ساخت و پارامترهای فنی بلندگو نیز حائز اهمیت است. پاسخ فرکانسی، توان و شدت صوتی از پارامترهای اصلی است که باید در نظر گرفته شود
  .
 • آمپلی فایر (تقویت کننده صدا) :
  صدارسانی به بلندگوها از طریق آمپلی فایرهای صوتی صورت می پذیرد. نظر به اینکه فواصل بلندگوها از یکدیگر در مساجد عظیم، زیاد است و تعداد بلندگوها نیز زیاد می ­باشد توجه به نحوه انتقال سیگنال صوتی حائز اهمیت ویژه ای خواهد بود.

 • میکسر صدا :
  کنترل تمامی تجهیزات صدا توسط صدابردار بوسیله میکسر کنترل می گردد. میکسر صدا براساس تجهیزات صدا (مانند تعداد میکروفن و تعداد بلندگوها) و امکانات ضروری (مانند تعداد کانال، افکت، اکولایزر و … ) انتخاب می گردد. میکسرهای صدا به دو دسته میکسر دیجیتال و میکسر آنالوگ تقسیم می شوند.

 • میکروفن :
  میکروفن وسیله ای است که صدا را به سیگنال الکتریکی تبدیل میکند. میکروفن ها انواع ساختاری متفاوت (مانند دینامیک، خازنی، ریبون و …) دارند. همچنین از نظر ظاهری به دو دسته میکروفن های بی سیم و میکروفن های با سیم تقسیم می شوند. انتخاب میکروفن بر اساس مواردی چون الگوی قطبی، میزان حساسیت، سایز کپسول و … انتخاب می شوند.

چه کسانی قادر به طراحی و مشاوره سیستم صوتی هستند؟

متاسفانه خیلی از فروشندگان سیستم­ های صوتی بر اساس اصول علمی نسبت به ارائه طراحی اقدام نمی­ نمایند. این امر موجب یکنواخت نبودن صدا و ناکارآمدی سیسم صوتی می­ شود. همچنین بیشتر این افراد تحصیلات آکادمیک نداشته و از تجربه کافی موفق در طراحی سیستم صوتی بی بهره­ اند. در گروه صمیم تکنولوژی مهندسین فنی این شرکت دوره های علمی در داخل و خارج سپری کرده اند و قادر هستند طراحی علمی با در نظر گرفتن اصول کاربری ارائه کنند. طراحی ها به کمک نرم افزارهای مربوطه مانند: Blueprint، Armonia،Ease صورت می­ پذیرد. ارتباط گروه صمیم تکنولوژی با کمپانی­ ها و شرکت های اروپایی این امکان را فراهم می­اورد تا اگر شما فضایی با معماری متفاوت یا پروژه ای در ابعاد بزرگ دارید، از طراحی مهندسین اروپایی استفاده ببرید.

چرا نباید  از برندهای فاقد نمایندگی استفاده کنیم؟

فروشندگان سیستم صوتی کالاهایی پیشنهاد می دهند که فاقد نمایندگی رسمی بوده و از دادن خدمات پس از فروش معذورند. بی شک یک سیستم صوتی کارآمد می بایست چندین سال در یک مجموعه بدون نقص، به پخش صدا بپردازد. اینجاست که توجه به اصالت یک کمپانی و داشتن نمایندگی معتبر بسیار اهمیت دارد. شاید برندهای آمریکایی در نگاه اول بسیار جذاب باشند، اما این نکته رو نباید فراموش کنیم که در صورت بروز اشکال در عملکرد سیستم صوتی، فروشنده کالا قادر به رفع عیب در سیستم صوتی نبوده و باعث دلخوری شما می شود.

 

گروه صمیم تکنولوژی چه تفاوتی با دیگر فروشندگان سیستم صوتی دارد؟

 1. سابقه: گروه صمیم تکنولوژی با 20 سال تجربه در نمایندگی، طراحی، فروش و خدمات پس از فروش  سیستم های صوتی از اولین شرکت های معتبر ایرانی در حوزه صنعت صدا می باشد.
 2. نمایندگی های رسمی: هگروه صمیم تکنولوژی مفتخر است نمایندگی انحصاری و رسمی برندهای (fbt) اف بی تی، (rcf) ار سی اف، (powersoft) پاورسافت،(adamson) آدامسون و(jts) جی تی اس  در ایران می­باشد. برای اطمینان از صحت نمایندگی این گروه ، به وب سایت برندهای مذکور مراجعه بفرمایید. همچنین تنوع محصولات گروه صمیم تکنولوژی موجب می­شود که متناسب با بودجه­ های مختلف راه­ حل­ های مناسب ارائه شود.
 3. نمایشگاه مرکزی و فروشگاه ­ها : گروه صمیم تکنولوژی منحصر به یک دفتر کاری  نمی باشد. یک شوروم مرکزی و دو فروشگاه رسمی در تهران، یک شوروم در مشهد مقدس  این امکان رو به شما میدهد که بتوانید تمامی کالا را از نزیک لمس کنید و صدای آنها را بشنوید.
 4. پس از فروش: محصولات گروه صمیم تکنولوژی دارای گارانتی یک تا سه ساله و وارانتی پنج ساله می باشند. تعمیرگاه اختصاصی شرکت، یکی از مزیت های کلیدی صمیم تکنولوژی محسوب می گردد. تمامی محصولات ارائه شده در شرکت دارای قطعات یدکی هستند که در صورت مشکل قابل جایگزین کردن هستند.
 5. سمینارهای تخصصی: برگزاری همایش های علمی یکی دیگر از خدماتی هست که گروه صمیم تکنولوژی به دوستداران صدا پیشنهاد میکند تا به اطلاعات خود بیافزایند و بروز شوند.

پروژه های بین المللی سیستم صوتی مساجد :

مسجد الاحسا در کشور عربستان

مسجد الحسا
 • راه کار سیستم صوتی : استفاده از بلندگوهای سری Archon از برند fbt ایتالیا.
 • ویژگی محصول: این بلندگو از با کیفیت ترین سری از برند fbt می باشد. سری Archon در گروه اسپیکرهای نصبی (INSTALL) و در ابعاد گوناگون 5 – 6 – 8 – 10 – 12 – 15 اینچ می باشد . سری Archon پسیو بوده و در 2 رنگ سفید و مشکی تولید می شود.

مسجد جامعه الملک فیصل در کشور عربستان

جامعه الملک فیصل
 • راه کار سیستم صوتی :استفاده از بلندگوی ستونی Vertus 604A از برند fbt ایتالیا.
 • ویژگی محصول:  سری Vertus از برند fbt  ایتالیا یکی از بهترین گزینه ها برای پروژه های Install می باشد. تمامی بلندگوهای این سری ستونی و در 2 رنگ سفید و مشکی می باشد. بلندگوی ستونی Vertus 604A دارای DSP بوده و از 6 عدد ووفر 4 اینچ تشکیل شده است. در فضاهای گنبدی شکل مانند مسجد برای جلوگیری از reverb از بلندگوی ستونی استفاده می کنند.